X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
6 اسفند 1386ساعت 06:36 ب.ظ

سلام ،

در کنار مشکلات و نارضایتی هایی که اخیرا توجه بیش از حد به خودروسازان داخلی در پی داشته ، ارگان دیگری مانند وزارت دفاع فعالیت های خوبی در زمینه تولید وسائل نظامی داشته البته طبیعیه از مسائل هواپیما ها و هلیکوپتر ها بگذریم چون به مربوط به این وبلاگ نمی شن .

وزارت دفاع تا کنون تونسته طراحی و تولید دو خودرو نظامی با دانش بومی رو به عمل برسونه ، یکی سال گذشته و یکی دیگه هم مدتی پیش !

نکته ای که باید در مورد این خودرو ها مد نظر داشته باشید اینه که ، مشخصات فنی این خودرو ها زیاد مهم نیستند ، مهمترین مشخصه ها قدرت مانور بالا در مکان های ناهموار و قابلیت حمل برخی تجهیزات نظامی هستند . ( اینم بهونه ی من چون نتونستم اطلاعات کاملی در مورد این خودرو ها بدست بیارم !!‌)

 

 

å       خودرو تاکتیکی یک چهارم تن ( سفیر - تندر)

 

 

این خودرو در شرکت خودروسازی فتح وابسته به وزارت دفاع طراحی و تولید شده ، در طراحی خودرو تاکتیکی سفیر استاندارد های روز خودرو های نظامی مورد توجه قرار گرفته شدن و در شرایط مختلف جغرافیایی و عملیاتی مورد آزمایش قرار گرفته ، این خودرو هم اکنو نبه صورت انبوه در حال تولید است .

بر اساس اطلاعاتی که از این خودرو در دسترس هست ، از نظر فنی تنها به نکات زیر در مورد این خودرو اشاره شده :

§         شاسی فولادی و استهلاک کم قطعات

§         مصرف کم سوخت و توان بالای موتور

§         تطبیق با شرایط مختلف جغرافیایی ایران

§         سامانه تعلیق مناسب با ماموریت های نظامی

§         اکسل های پر قدرت

§         بدنه ی مستحکم

 

مطمئنا در بررسی این خودرو نه دست کسی برای نقد از نظر فنی بازه و نه می شه در مورد ظاهر خودرو نظر داد چون مسلما طراحی در نجوه کارکرد خودرو تاثیری نداره .

طراحی این خودرو به گونه ای انجام شده که با کمی تغییرات در شاهر خودرو قابلیت نصب سلاح های زیر بوجود می آن :

§         موشک انداز 106 میلیمتری

§         موشک انداز تاو

§         راکت انداز 107 میلیمتری

§         موشک انداز مالیوتکا

§         نارنجک انداز GMG  

 

و علاوه بر این امکانات با اضافه کردن امکاناتی مختصر می شه خودرو تاتیکی سفیر رو به خودرو فرماندهی ، آمبولانس و مخابراتی تبدیل کرد .

نکته لازم به ذکر در مورد دلیل طراحی و تولید این خودرو به صورت بومی در تمامی مراحل اینه که قیمت تمام شده اون برای ایران حدود یک دهم مشابه خارجی اش تموم می شه که صرفه جویی قابل توجهی است و نیازمندی های نظامی رو کمتر از سابق می کنه.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته توسط وزارت دفاع برنامه تولید 5000 دستگاه از خودرو تاکتیکی سفیر در سال در دستور کار قرار گرفته است .

 

اطلاعات و مشخصات کامل جیپ تندر ( سفیر) در وبلاگ ؛ موشکی و نظامی ؛ ( کلیک کنید )

 

å       خودرو تاکتیکی سه چهارم تن ( سپهر )

 

 

خودرو تاکتیکی سه چهارم تن در صنایع خودروسازی شهید کلاهدوز وابسته به وزارت دفاع ، طراحی شده و به تولید انبوه رسیده است  ، این خودرو که پس از عرضه خودرو تاکتیکی سفیر ( اشاره شده در بالا) طراحی و تولید شده پوشش دهنده نیاز های دیگر نظامی در زمینه خودرو است .

تنها اطلاعات در دسترس در مورد این خودرو به دو خط زیر محدود میشه :

خودرو تاکتیکی سه چهارم تن قابلیت حمل 10 نفر با تجهیزات کامل و حمل 5/1 تن بار و تجهیزات را داراست. این خودرو قادر است در مناطق کوهستانی ناهموار، دشت، بیابان و رودخانه های کم عمق تردد نماید .

 

اطلاعات و مشخصات کامل خودرو سه چهارم تن سپهر در وبلاگ ؛ موشکی و نظامی ؛ ( کلیک کنید )

خودرو سه چهارم تن سپهر در فروم سایت میلیتاری  ( کلیک کنید )

 

å       تصاویر خودرو تاکتیکی سه چهارم تن

 

 

 

 

 

  

 

دقت کنید که این مطلب در جهت تایید کیفیت و قدرت این خودرو ها در مقایسه با نمونه های خارجی نیست بلکه تنها اطلاع رسانی هر چند جزیی پیرامون این خودرو ها و توان کنونی نظامی کشور در مقوله صنعت خودرو هست ..

 

قالب وبلاگ هم به دلیل اینکه دیر بالا می اومد و توسط من ناشیانه طراحی شده بود ( بدون رعایت اصول طراحی قالب وبلاگ ) سرعت خیلی کمی داشت و مطالب وبلاگ رو تحت الشعاع قرار می داد ُ موقتا از قالب آماده بلاگ اسکای استفاده می کنم که سرعت خیلی خوبی هم داره .....

منتظر نظراتتون در مورد خودرو های نظامی تولید شده توسط وزارت دفاع هستم ..

 

یک گام به جلو..موفق باشید..موفق باشید .. !!

del.icio..us  digg  newsvine  furl    smarking  segnalo