20 اسفند 1386ساعت 06:36 ب.ظ

 

 

å       چرا ملی ؟

فیس لیفت یک آشنای قدیمی تمامی مردم ایران ، ( مینی بوس O511 فیس لیفت مدل قدیمی بنز  O508 )، مینی بوسی که هنوزم هم در کنار فیات سامانه ی مینی بوسی کشور رو سر پا نگه داشتن و این سامانه نیاز به " به روز بودن " داره ....

من برای خودم و این وبلاگ این الزام رو قرار ندادم که هر چیزی عقل رسانه ای به مردم حکم می کنه ما چشم بسته بپذیریم .

به نظر من تا کنون چنین پروژه ای در صنعت خودروسازی ما انجام نشده ، حداقل اولین اعتماد به یکی از شرکت های خصوصی در این زمینه است ، کار گروهی اعضای تیم سرشار از پتانسیل C1 که به نظر من کارشون واقعا دست مریزاد داره .

ملی از این جهت که تغییرات اعمال شده با برنامه ریزی توسط جوانان ایرانی صورت گرفته و این خودرو با فیس لیفت های دیگر خیلی فرق داره ، واقعا ارزش گذاشتن لقب ملی رو این مینی بوس اغراق نیست .. احیای یکی از مینی بوس های تیراژ بالا در کشور در زمانی که نیاز به صنعت داخلی داریم تا خودکفایی در این زمینه داشته باشیم .

 

 

å       از زبان یکی از اعضای طراحان مشاور

( مهندس علیرضا محمدزاده )

 

 

پروژه طراحی این مینی بوس توسط یک تیم کوچک طراحی ایرانی به نام " گروه طراحان مشاور C1 " انجام شده .

طراحی این پروژه  در سال 86  از طرف ایران خودرو دیزل به شرکت طراحی فوق سفارش داده شده و این شرکت در طول مدت 3 ماه این پروژه رو به پایان رسونده ، کلیه مراحل انجام پروژهاز طراحی اولیه ( Sketch ) تا مدلینگ و پروتوتایپ سازی توسط تیم طراحان مشاور C1 صورت گرفته .

در طراحی این محصول ، سعی شده برای کاهش هزینه ها در بخش هایی که امکان پذیر بودند از قطعات خودرو های مشابه استفاده شود ، این کار در صنعت خودرو سازی کری اوور (Carry Over ) نامیده می شود مانند استفاده از قطعات کنترل بخاری 405 در سمند و بسیاری نمونه های دیگر .

این پروژه توسط یک تیم 10 نفره انجام شده و کاملا یک پروژه گروهی بوده که توسط دوستان ایران خودرویی هم نظارت می شده .

بخش داخلی خودرو O511 به کلی تغییر یافته و تها شاسی با مدل O508 مشترک است .

این پروژه از نظر هزینه و زمان در شرایط بسیار خاصی بود هر چند انجام این پروژه نشان دهنده اقتدار ایران در چنین طراحی هایی است و لی همچنان کمپانی های خودروسازی در ایران حاضر نیستند پروژه های خودشون رو به چنین شرکت هایی بسپرند .

 

 

å       تصاویر مینی بوس 0511 ایران خودرو دیزل ،( طراحی شده توسط شرکت طراحان مشاور C1 ) :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 å       این مطلب ، اختصاصی وبلاگ کارایران هست و برای اولین باره که داره در موردش اطلاع رسانی می شه .. پس لطفا جنبه کپی رایت قضیه رو هم در نظر بگیرید .. 

 

نظراتتون رو در مورد این محصول  حتما در قسمت نظرات بنویسید

یک گام به جلو.. موفق باشید ..!! 

del.icio..us  digg  newsvine  furl    smarking  segnalo