24 مرداد 1387ساعت 04:19 ب.ظ

این روز ها شنیدن عبارت " سیاست تثبیت قیمت ها " هر بنی بشری را به خنده وا می داره ( نا خود آگاه ) ، این سیاست که یک سالی است حکم کشک را در بازار خودرو بازی می کند در ظاهر نوعی شعار سر زبان مسئولان خودرو است ، اما در عمل هیچ شهروندی از این عبارت کذایی سودی نبرده .

لیست قیمت برخی خودرو ها را با زمان مشابه در سال گذشته مقایسه می کنیم :

خودرو

قیمت در مرداد 87

قیمت در مرداد 86

سمند LX

16 میلیون تومان

13 میلیون و 570 هزار تومان

پژو 405

14 میلیون و 700 هزار تومان

12 میلیون و 250 هزار تومان

پژو پارس ( بنزین سوز )

18 میلیون و 600 هزار تومان

15 میلیون و 800 هزار تومان

رنو مگان 2000

38 میلیون تومان

27 میلیون و 500 هزار تومان

پژو 206 تیپ 2

14 میلیون و 700 هزار تومان

11 میلیون و 440 هزار تومان

تفاوت قیمت ها طی دو سال برای این خودرو ها حدود 2 تا سه میلیون بوده ، حال با فرض آن که این قیمت ها تثبیت شده اند فرض کنید اگر قرار بود تثبیت نشوند چه می شد !!

بحث شیرین زانتیا :

زانتیا در زمان مشابه سال گذشته و در ماه مرداد در بهترین حالت 26 میلیون تومان قیمت داشت ، با ورود به سال 87 زانتیا حتی قیمت 34 میلونی را نیز تجربه کرد و این زمانی بود که مسئولان مشتری دوست سایپا حس مشتری دوستانه شان گل کرد تا قیمت زانتیا را کاهش دهند ، اما انگار باید کمر زانتیا هم زیر افزایش قیمت ها می شکست ، کسی فکر نمی کرد سایپایی ها در عین کار برای مردم ، قیمت زانتیا را تنها به 30 میلیون تومان برسانند و آن را به جایگاه اولیه اش باز نگردانند ، با این حال اسم این کار را کاهش قیمت زانتیا در بازار گذاشتند اما در حقیقت زانتیا طی یک نیم سال 4 میلیون تومان گران شده بود ! سایپایی ها فرصت را غنیمت شمردند و فیس لیفت زانتیا ( زانتیا 2 ) را به بازار عرضه کردند و اعلام کردند که این مدل نیز با همان قیمت عرضه می شود یعنی حدود 31 میلیون تومان .

پژو پارس ELX ، خارج از کنترل :

ELX بسیار زیرکانه تا 23 میلون تومان بالا رفت و به جمع بالای بیست میلیونی ها پیوست و دیگر پایین هم نیامد ، عرضه این خودرو به بازار کم شده بود ، مثل اینکه ایران خودرویی ها تصمیم گرفته بودند فرمول تیراژ بوگاتی را روی ELX اجرا کنند . لازم به ذکره پارس ELX در زمان مشابه سال گذشته ، 17 میلیون و 600 هزار تومان قیمت داشت.

206 تیپ 2 ، بالا ماند :

206 تیپ دو هم تجربه ای کوتاه مدت مانند زانتیا را تجربه کرد و مدتی نیز حدود 15 میلیون و خورده ای قیمت داشت اما باز هم با وعده های تثبیت قیمت خودرو قیمتش پایین آمد ، اما نه به حالت اول ، 3 میلیون تومان گران شد .

ریو ، از عرش به فرش :

20 ام مرداد ماه 87 اعلام شد که سایپا ریو را 1 میلیون 200 هزار تومان گران کرده ، این امر تنها روی قیمت کارخانه ای ریو اجرا شد تا در بازار این افزایش قیمت به 1 میلیون و 700 هزار تومان برسد . دو روز بعد سایپایی ها به تفسیر دلایل افزایش قیمت ریو در بازار پرداختند ،سایپایی ها اذعان کردند این افزایش قیمت با مجوز وزارت صنایع و معادن صورت گرفته در حالی که :

روزنامه دنیای اقتصاد 21 مرداد :ریو در حالی با افزایش قیمت مواجه شده که وزارت صنایع، همچنان بر سیاست تثبیت قیمت‌ها در حوزه خودرو و صنایع وابسته آن تاکید داشته و هنوز هم با لغو آن مخالف است.

روزنامه دنیای اقتصاد 23 مرداد : افزایش هزینه‌ها یکی از دلایل مهم برای افزایش نرخ ریو بوده به طوری که آمار اعلام شده در سیستم مالی شرکت سایپا در سال 86 نشان‌دهنده آن بود که این خودرو از حاشیه سود بسیار پایینی برخوردار است. در سال‌جاری با افزایش نرخ یورو سیستم‌های شرکت اعلام کرد که این خودرو در حال ضرردهی است که این عوامل موجب شد شرکت سایپا افزایش قیمت ریو را در برنامه کاری خود قرار دهد.

لازم به ذکره قرار بوده مرحله ای از این افزایش قیمت در سال گذشته اجرا بشه که به سال 87 موکول شده ...

حال با این همه تلاش و ضرردهی ریو برای سایپایی ها و تراشیدن دلایل محکم برای موجه کردن علت افزایش قیمت ریو ، به آخرین خبر قیمت ریو در بازار که سقوطی از عرش به فرش بود توجه کنید :

سایت خبر خودرو 24 مرداد : مهندس فرزاد نشان مدیر فروش و بازاریابی سایپا اعلام کرد : مهندس بذرپاش، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا ، برای ثبات بازار ، قیمت خودروی ریو را به عنوان یکی از پرطرفدارترین خودروها کاهش داد .

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، وی افزود : گروه خودروسازی سایپا در راستای سیاستهای دولت و تثبیت قیمتها و جلوگیری از افزایش کاذب قیمتها ، یکی از پرطرفدارترین خودروهای تولیدی خود را یک میلیون ودویست هزار تومان کاهش داد .

سایپا همچنین اعلام کرده می تونید از طریق سایت های فروش اینترنتی این شرکت ریو رو به قیمت 12 میلیون و 900 هزار تومان خریداری کنید .

سوال : اگر هدف حمایت از طرح تثبیت قیمت ها در راستای تصمیمات دولت بوده ، اصلا چرا از اول اجازه افزایش قیمت ریو داده شده تا در طی 4 روز این طرح لغو شود ؟!

یادداشت ( پیشنهاد ) :

در صورتی که نیاز به راهنمایی برای خرید رادیو پخش و در کل سیستم صوتی خودرو دارید ، می تونید از ضمیمه ماهنامه "خودرو امروز " ، شماره مرداد ماه استفاده کنید ، این اولین باره که خودرو امروز اقدام به چاپ ضمیمه های این چنینی می کنه و این رویه در شماره ها ی بعدی هم قراره ادامه داشته باشه ، پیشنهاد می کنم با خرید ماهنامه خودرو امروز هم از مطالب وزین این ماهنامه که در راستای اعتلای صنعت خودرو ی داخلی تلاش می کنه استفاده کنید و هم از اطلاعاتی که در زمینه های مختلف در اختیار شما قرار می ده .

del.icio..us  digg  newsvine  furl    smarking  segnalo