X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
22 آذر 1387ساعت 03:13 ب.ظ

مینیاتور ، خودرو ملی سایپا شنبه رونمایی می شود .

خبرنگاران خیلی با احتیاط در مورد قیمت مینیاتور می نویسند ، حمیدرضا بهداد (دنیای اقتصاد) زیبا نوشته بود : با ورود مینیاتور ، شاید و فقط شاید رویای یک خودرو ارزان برای ایرانی ها محقق شود  !

گمانه زنی ها در مورد قیمت واقعی مینیاتور روز های اوج خود را سپری می کند ، اگر آن گونه که از حرف مسئولان قیمت واقعی خودرو ها را در می آوردیم برای مینیاتور هم حساب کنیم ، این خودرو باید قیمتی حدود 10 میلیون تومان داشته باشد . البته نکاتی در این بین وجود دارند که محاسبات ما را به هم می زنند ، مینیاتور بر خلاف هر خودرو دیگر در بازار ایران از هیچ لحاظ تحت لیسانس هیچ شرکت خارجی نیست و از این بابت بسیاری هزینه ها برای ملی پوش سایپا پایین می آیند ، اما رقیب مینیاتور که هنوز در لباس یک پروتوتایپ انتظار 22 بهمن و رونمایی اش را می کشد ، پروژه X12 ایران خودرو است که به نظر می رسد با وجود رونمایی این خودرو بعد از مینیاتور ایران خودرویی ها مطمئن هستند که X12 یک سر و گردن از مینیاتور بالاتر است ، منطقی قیمت حدود 10 میلیونی را برای دومین خودرو ملی ایران خودرو اعلام کرده و امیدوار است تا در 22 بهمن جشن سایپا را برای رونمایی از مینیاتور ارزان قیمت به هم بزند .

X12 روی پلت فرم پژو 206 طراحی شده و از موتور 1.4 لیتری خانواده EF7 بهره می برد و حداکثر قدرتی حدود 90 اسب بخار دارد . این در حالی است که مینیاتور با استفاده از موتور ملی با کد S81 و حجم 1.5 لیتر حداکثر قدرت 79 اسب بخار را در اختیار می گذارد . ماهیت پلت فرم مینیاتور هنوز کاملا مشخص نشده ، بر اساس داشته ها مبنی بر اینکه ایران دانش طراحی پلت فرم را هنوز به دست نیاورده و حرف مسئولان سایپا مبنی بر ملی بودن و منحصر به فرد بودن این پلت فرم گمانه زنی هایی را نیز در این مورد به وجود آورده که شنبه و در زمان رونمایی به همه آن ها پاسخ داده خواهد شد .

سال گذشته و زمانی که برنامه های ایران خودرو برای تولید QQ3 در بابل نقش بر آب شد ، تعریف ایران خودرو و سایپا از خودرو ارزان قیمت از 6 میلیون تومان به 10 میلیون تغییر کرد اما توان مالی مردم همچنان ثابت بود . بر همین اساس و تغییر ذائقه ملت خودرودوست ایران بهترین و جذاب ترین تبلیغ برای مینیاتور ملی بودن و زیر 10 میلیون تومان بودن آن است !

در همین میان که بازار ملی ها داغ است ، ایران خودرو در پروژه ای مشترک و با 35 درصد سهم در حال تولید چری  A15 با همکاری سناباد خودرو توس و در شهرک خودروسازی این شرکت است . A15 با حجم موتور 1.6 لیتری و طراحی نه چندان جذاب با وجود رقیب هایی که همه بالای 100 اسب قدرت دارند 87 اسب بخار قدرت تولید می کند و قرار است حدود 12 میلیون تومان قیمت داشته باشد .

کرمان خودرویی ها هم به سراغ چینی های کوچک رفته اند و هفی لوبو را به عنوان محصول بعدی شان برای عرضه در ایران به صورت آماده باش نگه داشته اند !

در زاگرس خودرو هم خبرهای جالبی است ، GEN2 جای ویرا را در خط تولید پروتون در لرستان گرفته و این به معنی کاهش قیمت GEN2 در آینده نزدیک است . اتفاقی که برای مگان در پارس خودرو افتاد !!

خوش بینانه ، چه آینده ای را می توانید برای بازار خودرو ایران تصور کنید ؟

del.icio..us  digg  newsvine  furl    smarking  segnalo