X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
3 مهر 1387ساعت 01:58 ب.ظ

پیکان .. از پایان تا آغاز

 

25 اردیبهشت 85 :

جهانگیری وزیر وقت صنایع :" پیکان ارابه‌ای بود که صنعت خودرو بر دوش آن شکل گرفت و امروز به موزه می‌رود تا نظاره گر اعتلای این صنعت باشد ".

منطقی مدیر عامل ایران خودرو : " وداع با پیکان به معنای آغاز دوران جدیدی در صنعت خودروی کشور است. "

رئیس سابق کمیته صنعت مجلس :" پیکان دیگر در ایران تولید نخواهد شد و نمایندگان مجلس نیز دیگر نظری برای تولید مجدد پیکان ندارند. "

امروز :

دنیای اقتصاد بازی را شروع کرد ، زالی باز هم فراتر از مرز های صحبت برای صنعت ما تصمیم گیری کرده بود ، وعده ای در مصاحبه اش داده بود که هر کس را وادار می کرد چند سیلی را حواله صورتش بکند تا نکند در خواب در حال خواندن چنین افسانه ای باشد !

پیکان بر می گردد !

نجاری معاون تولید ایران خودرو روز بعدش این موضوع را تکذیب می کند تا لحظه ای ذهنمان آرام شود اما حرف های رادیو و تلویزیون و همچنین تیتر بی نقص سایت ایران خودرو به ما می فهماند این تایید و تکذیب ها همان جلسه ی معارفه ی دوباره پیکان به خط تولید های ایران خودرو هستند :

ارابه صنعت خودروی ایران در آستانه تولدی دوباره

پیکان که 3 سالی بود از صنعت ما خداحافظی کرده بود و تقریبا هم از یاد ها پاک شده بود  به بهانه آغاز عصری جدید در صنعت خودروی ما کنار گذاشته شد . تندر 90 همان نقشه ی بلند پروازانه ایران خودرویی ها برای باز گرداندن حاشیه سود پیکان بود ، ایران خودرو حدود 6 میلیون تومان را در نظر داشت اما تندر 90 با رفتار سیاسی فرانسوی اش در این زمینه با آن ها کنار نیامد ، از طرف دیگر بحران همیشگی قطعه در صنعت ما در کنار ظاهر سازی های صنعت خودرو ، تندر پر حاشیه را با چنگ و دندان نگه داشت اما تندر 90 آن چیزی نبود که ایران خودرو برایش نقشه کشیده بود .

تندر 90 به ما فهماند حالا حالا ها زود است به فکر عصر نوینی برای صنعت خودرویتان باشید ، شما که پیکان را به غول خودروسازیتان تبدیل کرده اید ، چگونه می توانید دوری اش را به نفع صنعت و مردم تحمل کنید ، پراید و پیکان را خارج کنید ، مثل این می ماند که زیر پای بانک ها و بخش مهمی از صنعت را خالی کرده باشید ،

بگذارید خودروی ارزان در صنعت مدرن خودروسازی برای مردم ایران افسانه بماند .

به عنوان فردی عادی هر جا این خبر را می گویید با لبخندی همراه است ، اما ایران خودرویی ها هم خوب بازی را به دست گرفته اند .. آب سردی بر آتش دوباره ی  پیکان ، داستان مصرف کمتر ، تغییرات ظاهری و کولر است .. پیکان قبل از ورود باید با استاندارد های روز همراه شود وگر نه .. !

صنعت خودروی ما که می خواهد با تکنولوژی روز همراه شود اما متاسفانه این حرکتش با جیب درصد عظیمی از مردم هماهنگ نمی شود با ورود دوباره پیکان مشتی بر دهان کسانی خواهد بود که حرف از :

- حضور در بین 10 خودروساز برتر جهان تا 10 سال آینده

- پیشرفت روز به روز صنعت خودروی ایران

-  وعده ی عرضه ی خودروی ارزان با امکانات در خور و مناسب

- پیوستن به WTO

- و وعده ی خدمت رسانی به مردم

را می زنند .

ایران خودرویی که با خروج پیکان از عرش به فرش نیامد و همچنان روی دست سایپا با تیراژ عظیم پرایدش بود ، خوب می داند چگونه بازار را در اختیار بگیرد ، آن وقت ببینم باز هم وزیر صنایع با تولید خودروی چینی در ایران مخالفت می کند ؟! چیزی که در طول سال ها برای من اثبات شده این است که خودکفایی در تولید تنها مهم است .. مهم نیست محصول تولیدی آفتابه باشد یا محصولات بنز در تاپ خودرو .

به هر حال امیدوارم پروژه ی تولید دوباره پیکان حداکثر تا اواسط سال آینده در کشور همگام با استاندارد های روز دنبال شود و عقب گردی تاسف انگیز برای صنعت خودروی ما محسوب نشود ، همچنین خلا بازاری رقابتی برای خودرو های ارزان را پر کند و به پادشاهی یک کمپانی در قسمت زیر 10 میلیون ها خاتمه دهد و حداقل به عنوان یک گزینه حق انتخاب مردم ربات گونه ی ما را افزایش دهد .

اگر خواننده مطالب کارایران هستید ..  منتظر خبر های جدیدی از کارایران باشید ، بزرگ می شویم   !!

del.icio..us  digg  newsvine  furl    smarking  segnalo